Thanksgiving Day

November, 22 pupils of 10-A class celebrated "Thanksgiving Day." The tradition of celebrating the holiday exists at the school for nearly twenty years and the idea of such celebrations belonged to the teacher of English Natalia Golubeva. "Thanksgiving Day" is celebrated mainly in the U.S. and Canada. Americans express their thanks and gratitude to God, family and friends for their material well-being and good attitude. The students of 10-A with the traditions of this holiday, read poems and sang songs. After thanking each other they listened to the speech of President Lincoln uttered in 1863.A festive table was covered where American traditional dishes were served. The pupils liked both the tasty food and the tradition of celebrity Thanksgiving at our school.

22 ноября ученики 10-А класса отпраздновали "День благодарения". Традиция отмечать этот праздник существует в школе около двадцати лет и принадлежит учителю английского языка Голубевой Наталье Владимировне. "День благодарения"  празднуют в основном в США и Канаде. Американцы выражают  благодарность и признательность Богу,  семье и друзьям за материальное благосостояние и доброе отношение. Десятиклассники ознакомились с традициями этого праздника, прочитали стихи и спели песни. Поблагодарив друг друга, прослушали речь президента Линкольна, сказанную им в 1863 году. Был накрыт праздничный стол, где каждый попробовал традиционные блюда. По вкусу ученикам пришлись не только угощения, но и сама идея ознакомления с культурой англоязычных стран.